Uhorská Ves - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality - Koniec I. svetovej vojny

Koniec I. svetovej vojny 1

11.11.2022 o 11.00 hod si pripomenieme pri pomníku koniec I. svetovej vojny

11. novembra 1918 o 5-tej hodine ráno bolo podpísané prímerie, ktoré začalo platiť o 11-tej hodine.

1. svetová vojna, dobovo nazývaná aj veľká vojna bola oficiálne ukončená.

Ukončili sa tak útrapy ktoré prináša každá nezmyselná vojna do života ľudí. Hrôzy tejto vojny však zostali hlboko vryté do vedomia účastníkov, aj po skončení vojny, v ktorej položilo svoje životy takmer desať miliónov vojakov, 7 miliónov civilných osôb, a zranených bolo vyše 20 miliónov.

11. november bol vyhlásený za Deň vojnových veteránov.

Preto si aj my zvonením zvonov pripomíname ukončenie 1. svetovej vojny a vzdávame  hold všetkým padlým v ozbrojených konfliktoch zapálením sviečky a položením kytice z divých makov.

Prvá svetová vojna nie je ešte celkom prebádaná historikmi, no postupne sa aj my dostávame k novým informáciám.

Liptáci pociťovali prvú svetovú vojnu ako nutné zlo, ale poctivo rukovali a bojovali za cisára a monarchiu. Mnohí však počas bojov na fronte radšej volili ruské zajatie ako smrť. Niekoľko stoviek Slovákov vstúpilo aj do cudzineckých légií. Viac ako 2700 Liptákov sa však konca vojny nedožilo a zomreli na frontoch, nemocniciach či zajateckých táboroch. Historické pramene uvádzajú aj 13 tich padlých občanov našej obce. Boli to Alexander Balogh, František Cieselczyk, Michal Čajka Pikulík, Ján Zdeno Frniak, Jozef Hvizdoš, Július Koki, Ondrej Koki, Martin Matej Mrnčo, Peter Oravec, Daniel Pavelica, Ján Repček, Peter Sedliak a Michal Trajtel.

Verím, že aj my v našej obci si uctíme ich pamiatku a pripravíme pietne miesto, ktoré bude pripomínať ich obetu.

Dátum vloženia: 10. 11. 2022 13:55
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 11. 2022 14:01